Areál ateliérů na Kudlově znovu ožívá

Tak významným místem na filmové mapě, jako byl před rokem 1990, se Zlín už nestane. Na slavnou epochu, která začala před osmdesáti lety založením Filmových ateliérů Baťa, už můžeme dnes jen vzpomínat.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Odkaz úspěšných tvůrců zůstával řadu let ležet ladem. V poslední době se ale začíná blýskat na lepší časy. Společně s připomínkou osmdesátin zlínské filmové tvorby se v areálu filmových ateliérů na Kudlově rozjelo hned několik různých aktivit, které toto zajímavé místo opět otevírají veřejnosti. Už třetím rokem tu funguje i střední škola Creative Hill College, která své studenty učí základům filmařského řemesla.

Filmový uzel

Budova sousedící se školou prošla rekonstrukcí a během letošního filmového festivalu tady byl otevřený takzvaný Filmový uzel. Za jeho vznikem stojí obecně prospěšná společnost Kudlovské ateliéry, kterou založil Zdeněk Talaš, známý spíše díky svému podnikání ve stavební firmě IMOS. Filmový uzel zabírá čtyři patra dvou budov, celkem více než dva tisíce metrů čtverečních. Jedno podlaží, takzvané Patro legend, se věnuje historii zlínského filmu a filmových ateliérů i osobnostem, které tady žily a pracovaly.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Další podlaží nabízejí různé krátkodobější expozice, tvůrčí dílny pro veřejnost i profesionální zázemí pro výrobu animovaných filmů. Již nyní zde vzniká nová série večerníčků O prasátku Lojzíkovi a malí návštěvníci mají možnost nahlédnout do jejího zákulisí.

Jednotlivá patra Filmového uzlu a jejich pojetí se liší podle věku zájemců, na něž jsou zacílená. „Každá generace by si zde měla přijít na své. Od dětí z mateřských škol, přes studenty středních a vysokých škol až po dospělé. Konat se tady budou přednášky, exkurze, animační dílny, příměstské tábory i tematické společenské večery,“ vysvětluje umělecká ředitelka Filmového uzlu Zuzana Bahulová.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Kabinet filmové historie

Během filmového festivalu byla veřejnosti zpřístupněna také stálá expozice nazvaná Kabinet filmové historie. Její vznik inicioval Čestmír Vančura, prezident zlínského filmového festivalu. Mapuje dobu od vzniku ateliérů v roce 1936 až po současnost. Více než tisícovka originálních předmětů je vystavena v budově číslo 28 v areálu ateliérů. Expozice je zatím přístupná po domluvě, brzy se ale počítá s pravidelnou otevírací dobou.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

K vidění je tady unikátní sbírka filmové techniky, ať už jde o fotoaparáty, kamery nebo promítačky. Mezi nimi například speciální optický hranol, který byl vyroben pro kameramana Alexandra Hackenschmieda na jeho cesty do zahraničí. Umožňuje, aby kameraman měl kameru pootočenou o 90 stupňů a mohl tak natáčet takzvaně za roh. Lidé tak nevěděli, že je někdo snímá. Hackenschmied toho využil v Indii, kde ve třicátých letech ještě budilo natáčení mezi místními velký rozruch a pohoršení.

Další část expozice připomíná zlínskou animovanou tvorbu. „Můžete si prohlédnout pracovní stůl Karla Zemana i jeho originální slaměný klobouk, řadu původních loutek z mnoha materiálů od různých tvůrců, včetně populárních postaviček z animovaných filmů od Ferdy Mravence až po Pata a Mata,“ popisuje filmový historik Jiří Novotný, který se na vzniku Kabinetu filmové historie podílel.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Malé kino

Další zajímavou aktivitou, která se v areálu ateliérů rozjela už na začátku letošního roku, je kinosál nazvaný Malé kino. Provozuje jej společnost Kinoservis Tomáše Sokola.

Kapacita sálu je 37 pohodlných křesel plus dvě místa pro handicapované diváky na vozíčku. Sál je vybaven prostorovým zvukem Dolby Surround 7.1. Do budoucna se plánuje rozšíření promítacích možností o 3D technologii, která bude díky poměrně malé promítací ploše a dostatečnému výkonu projektoru ve vysoké kvalitě.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Program vzniká ve spolupráci s multikinem Golden Apple Cinema. Od čtvrtka do neděle zde chtějí nabízet převážně premiérové a nové tituly za ceny od 99 do 139 korun. Víkendová odpoledne budou navíc rozšířena o rodinné filmy, včetně starších pohádek pro děti za zvýhodněné vstupné 69 korun. V budoucnu plánují rozšíření programu o artové snímky, dokumentární filmy nebo záznamy koncertů.

Creative Hill vychovává nové filmaře

Filmařina patřívala k tradičním oborům, v nichž se ve Zlíně dalo najít slušné uplatnění. Dnes už to není tak jednoduché. Moderní technologie i snadnější dopravní dostupnost Zlína ovšem opět nahrávají těm, kdo se rozhodnou pro tuto osobitou profesi.

Už řadu let vychovává odborníky na filmovou tvorbu Fakulta multimediálních komunikací zlínské univerzity. Před třemi lety začala navíc fungovat v areálu kudlovských ateliérů Creative Hill College, střední škola filmová, multimediální a počítačových technologií.

Navazuje na dlouholetou úspěšnou tradici zlínské Vyšší odborné školy filmové, která nabízela tři vyšší odborné obory a jeden bakalářský. Za dvacet let působení vychovala přes šest set absolventů, z nichž většina našla uplatnění v oboru. Řada z nich dnes patří mezi významné tvůrce filmové a televizní, například režiséři Tomáš Řehořek a Tomáš Luňák, kameraman Jan Baset Střítežský nebo animátor Noro Držiak.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Vyšší odborná škola filmová skončila v roce 2012. Střední školu Creative Hill College tu noví majitelé rozjeli po roční přestávce. „Doba se změnila a my chceme, aby naši absolventi měli více šancí na uplatnění. Proto klademe větší důraz na nové technologie a kromě filmové tvorby u nás lze studovat grafický design nebo programování počítačových a mobilních aplikací,“ vysvětluje ředitelka školy Martina Růžičková.

Studenti oboru mediální tvorba se během čtyř let vyzkouší kameru, střih, zvuk i režii. „Bližší specializaci si pak mohou vybrat v následném studiu na vysoké škole. Díky úzkému propojení naší školy s praxí by ale mohli najít uplatnění hned po maturitě. Výsledky je zatím těžké hodnotit, protože nyní máme jen první až třetí ročník a na absolventy tedy teprve čekáme,“ vysvětluje ředitelka školy Martina Růžičková.