Co dělat, když nezvládáte péči o blízké?

Jsou situace, se kterými se každý z nás chtě nechtě setká a musí je řešit. Jednou z nich je například péče o stárnoucí případně nemohoucí příbuzné. Tak složité téma samozřejmě nejde popsat na dvou stránkách našeho časopisu, je dobré ale dát alespoň základních rad a informací.

VZ0216_08_seniori1

Foto: Pixabay

 

Pokud je to možné, měli byste se snažit poskytnout vašim blízkým péči v domácím prostředí. Pro jejich psychiku a tedy i zdravotní stav je to velmi důležité. Proto než se rozhodnete pro sociální péči v nějaké zařízení, zjistěte si co nejvíce informací o možnostech domácí péče. Některé věci a služby vám ji mohou usnadnit. Ruce vám uvolní například denní stacionáře, kde o vaše blízké pečují během dne, když jste v práci.

Doma je vždy nejlépe

Pokud si berete příbuzného domu a dosud s vámi nebydlel, je dobré přehlásit na Českou správu sociálního zabezpečení jeho důchod, najít pro něj nového praktického lékaře ve vaší blízkosti a zařídit přeposlání dokumentace. Najděte si také detailní informace o nemocnění nebo úrazu na internetu nebo se detailně vyptejte lékaře.

Díky systému základních sociálních dávek je možné pro vašeho blízkého požádat o příspěvek na péči. Ten je určen osobám, které se při zvládání základních potřeb neobjedou bez cizí pomoci. Vyřízení sice může trvat i několik měsíců, ale příspěvek je přiznáván ke dni podání žádosti. Zpětně je tedy vyplacený za celé období, kdy jste se o potřebného starali.

V domácnosti můžete využít spoustu výrobků a pomůcek, které vám péči usnadní. Nástavce na WC, sedátka do vany, madla, chodítka nebo berle. O vhodných pomůckách se poraďte při propuštění z léčebny dlouhodobě nemocných se zdravotní sestrou a sociální pracovnice na úřadě se zeptejte na možnosti jejich získání.

Po propuštění z nemocnice

Takzvaná „domácí zdravotní péče“ je jen krátkodobým řešením. Lze ji využít po propuštění z nemocnice u pacienta, který potřebuje odbornou pomoc zdravotníků, jeho zdravotní stav mu přitom nedovoluje navštěvovat ambulantní zařízení, ale umožňuje jeho ošetřování v domácím prostředí. Není tedy nutný pobyt v nemocnici.

Domácí zdravotní péči může předepsat lékař propouštějící z nemocnice nebo praktický lékař nemocného. Nejvýše ale na dva týdny. Pokud pečujete o nevyléčitelně nemocného, může jeho ošetřující lékař domácí péči předepsat až na tři měsíce.

Péče je hrazena zdravotní pojišťovnou pacienta v případě, že ošetřující sestra dochází za nemocným maximálně tři krát denně na dobu jedné hodiny. Možná je i větší frekvence, za tu si ale připlatíte.

Léčebna dlouhodobě nemocných

Pokud už se o seniora, nemocného či hendikepovaného člověka nedokážete postarat, je řešením trvalá péče mimo domov.

V případě nutnosti stálé lékařské péče bývá klient umístěn v léčebně dlouhodobě nemocných. Pobyt je financován z veřejného zdravotního pojištění. O umístění v léčebně rozhoduje lékař, buďto praktický nebo na urgentním oddělení v nemocnici. Pacienta zde není možné umístit jen ze sociálních důvodů, tedy pokud není akutně nemocný a jen se o něj němá kdo postarat.

Domy s pečovatelskou službou

V domech s pečovatelskou službou jsou pronajímány malometrážní byty a je zajištěno pravidelné docházení pracovníků pečovatelské služby, obědy, úklid a podobně. Klienti jsou schopni žít samostatně, jen občas potřebují pomoc jiných.

Jedná se o byty ve vlastnictví města, které je přiděluje na základě stanovených kritérií jednotlivým žadatelům, se kterými podepisuje nájemní smlouvy. V bytech je základní vybavení, jako například kuchyňská linka, klient si je ale zařizuje vlastním nábytkem.

Domovy pro seniory

Domovy pro seniory, dříve domovy důchodců, jsou zařízení, která zajišťují celodenní péči, ubytování i stravu lidem, kteří jsou trvale odkázáni na pomoc jiných. Pobyt si hradí sami klienti. Jednotlivé domovy se hodně liší vybavením, rozsahem péče, možnostmi aktivit pro obyvatele i cenou. Největší zlínský domov pro seniory najdete na Burešově.

O umístění nerozhoduje žádný úřad, můžete si zvolit jakékoliv zařízení. Často se ale stává, že domov, který si vyberete, má plnou kapacitu. Pak nezbývá než čekat nebo zkusit jiné zařízení.

Domovy se zvláštním režimem

Pokud mají klienti sníženou soběstačnost a vyžadují speciální péči, například kvůli stařecké demenci nebo jinému onemocnění, jsou řešením domovy se zvláštním režimem. Takto funguje i část domova na Burešově. Také v tomto případě si službu hradí klienti, většinou mají navíc kvůli svému onemocnění přiznaný státní příspěvek na péči. Ten ovšem náleží domovu, kde jsou umístěni.

Kombinovaná péče

Starat se doma o nemocného, seniora s omezenou pohyblivosti nebo Alzheimerovou nemocí je velice psychicky i fyzicky náročné. Existují ale sociální služby, které lidem mohou v péči o blízké ulevit. Jsou to stacionáře pro klienty s potřebou celodenní péče, kteří jsou jinak doma se svými rodinnými příslušníky. Například pro lidi s Alzheimerovou nemocí provozuje stacionář zlínská Naděje na Voženílkově ulici na Jižních Svazích.

Stacionáře mohou nýt denní, kdy je péče poskytovaná během pracovního dne a odpoledne se klient vrací domů, nebo týdenní, kdy se klienti vrací domů na víkend. Druhý typ se specializuje většinou na osoby se zdravotním či mentálním postižením.

Více informací a tipů, jak se v různých situacích zachovat, najdete například na webu www.socialnisluzbyzk.cz.