Posily Městského divadla: Nový umělecký šéf, dramaturgyně i herec

Se třemi novými posilami v uměleckém souboru vstoupilo do nové 72. sezony Městské divadlo Zlín. Na postu uměleckého šéfa vystřídal po pěti letech Hanu Mikoláškovou Patrik Lančarič, dramaturgyni Kateřinu Menclerovou nahradila Katarína Kašpárková Koišová a herce Tomáše Davida Matěj Štrunc.

Patrik Lančarič je absolventem VŠMU v Bratislavě. V letech 2002-2004 byl uměleckým šéfem činohry Státního divadla v Košicích. Od roku 2004 pracuje jako nezávislý režisér na volné noze. Spolupracoval s mnoha evropskými divadly v Německu (Thalia Theater Hamburg, Schauspiel Frankfurt), Norsku, Estonsku, Litvě, Polsku, Anglii, Švýcarsku, Holandsku, Portugalsku, Lucembursku a České Republice – ve Zlíně režíroval v roce 2014 adaptaci novely Hugo Vavrečky Agent František ve službách Sherlocka Holmese. V minulé sezoně ve Zlíně s herci nastudoval druhý díl baťovské trilogie Já, Baťa.

Matěj Štrunc se narodil 12. května 1996 v Brně. Vystudoval brněnskou konzervatoř a první zkušenosti sbíral v Divadle Radost, Kampa a v Národním divadle v Brně na činoherní scéně i v pozici komparsu na scéně operní. Kromě divadla se věnuje i hudbě – první diváci ho mohli vidět jako zpěváka s kytarou v tinglu tanglu Ovčáček miláček. „Jsem strašně rád, že můžu spolupracovat na tak skvělém představení, které se nebojí dát najevo svůj názor,“ svěřil se. Všestranně talentovaného herce možná v budoucnu uslyší diváci na jevišti hrát i na cimbál, saxofon, klavír, kontrabas nebo maďarskou citeru. „Hudbu mám moc rád. Mám folkrockovou kapelu Ateliér, pro kterou píšu autorské písně. Inspiraci pro ně sbírám na cestách na sever,“ prozradil s tím, že cestuje buď na vlastní pěst, nebo jako průvodce pod cestovní kanceláří. „Volnočasově se věnuji také biatlonu,“ doplnil. V některých inscenacích Matěj Štrunc nahradí Tomáše Davida, který se rozhodl odejít na volnou nohu. V těchto dnech přezkušuje například jeho roli Peška v muzikálu Noc na Karlštejně. Diváci jej uvidí i jako jednoho ze zbojníků v Malovaném na skle.

Matěj Štrunc

Katarína Kašpárková Koišová se narodila 27. února 1980. Dramaturgii vystudovala na JAMU v Brně a na svém kontě má spolupráci se Švandovým divadlem, Divadlem Disk, Divadlem Feste, Divadlem v 7 a půl nebo HaDivadlem. Externě spolupracuje s Nakladatelství Jota jako předkladatelka ze slovenštiny do češtiny. Ve Zlíně je jejím prvním úkolem lázeňská detektivní komedie Smrt v Hotelu Alexandria, na které už v těchto dnech v divadle pracuje.