Filharmonie vstupuje do sezony festivalem

Ve čtvrtek 5. října v 19 hodin bude ve Velkém sále Kongresového centra slavnostně zahájen 15. ročník mezinárodního hudebního festivalu Harmonia Moraviae 2017.

VZ0917_11_filharmonie

Hvězdou večera bude španělský klavírista Javier Perianes, který získal mezinárodní renomé na pěti kontinentech, na nejprestižnějších světových pódiích včetně Carnegie Hall v New Yorku, Wigmore Hall v Londýně, Théâtre des Champs-Élysées v Paříži, Berlínské filharmonie, Musikvereinu ve Vídni, Concertgebouw v Amsterodamu a Suntory Hall v Tokiu. V jeho podání uslyšíme Klavírní koncert a moll Edvarda Griega.

Filharmonie Bohuslava Martinů na koncertě dále zahraje předehru opery Kouzelná flétna a Symfonii č. 31, Pařížskou W. A. Mozarta a symfonická báseň Zlatý kolovrat Antonína Dvořáka. Večer bude řídit šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Vojtěch Spurný.

Koncertní provedení opery Rigoletto od Giuseppe Verdiho zazpívají 12. října v Kongresovém centru přední čeští operní pěvci, kteří mají angažmá v Národním divadle Praha, Janáčkově opeře Brno či Národním divadle moravsko-slezském v Ostravě. Hlavní roli bude zpívat vynikající český barytonista Ivan Kusnjer, dále zde vystoupí například Jana Sibera, Michal Lehotský a řada dalších.

V kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů vystoupí 15. října v kostele na Jižních Svazích soubor autentických nástrojů Cappella Mariana z Prahy s programem z vícehlasých skladeb z Prahy kolem roku 1500 s názvem Kodex Speciálník.

Vynikající sólisté – violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová, zahrají na sólovém recitálu ve Velkém sále Kongresového centra 17. října skladby Bacha, Beethovena a Šostakoviče. Nedávná vítězka soutěže Pražského jara hornistka Kateřina Javůrková zahraje 19. října v Kongresovém centru Koncert Josepha Haydna, dirigentem večera, na kterém dále zazní skladby Martinů a Beethovena, bude dirigent Leoš Svárovský.

Závěrečný koncert 26. října v Kongresovém centru bude věnovaný světově uznávanému barytonistovi Adamu Plachetkovi. Společně se slovenskou sopranistkou Lenkou Máčikovou zazpívají árie z oper Dvořáka, Smetany, Fibicha a dalších.