I starý omšelý panelák se dá proměnit v komfortní a úsporný dům

Jak proměnit omšelý panelák v moderní dům, ve kterém je bydlení jedna radost? Expertem je na to stavební firma Fasády Zlín. Pod rukama zručných řemeslníků už takto prohlédla spousta domů na Jižních Svazích, Padělkách, Kútech, Mokré a dalších místech.

fasady taufer

Celkem jich je přes sto padesát v celém kraji. A nejde jen o bytové nebo rodinné domy. „Jednou z posledních velkých realizací je plášť obchodního domu ve třinácté budově Svitu, který naše společnost společně s výbornou obkladačskou firmou VK Montera zajišťovala pro hlavního dodavatele stavby, firmu Navláčil,“ říká Ivar Taufer, jednatel společnosti Fasády Zlín.

Fasády a revitalizace budov děláte už patnáct let. Vzpomínáte, jak jste začínal?

Když jsem byl na vysoké škole, dělali jsme s přáteli horolezci výškové práce. Natírání budov, opravy spár u panelových domů a podobně. Pak přišel od jednoho správce domu požadavek na zateplení štítu. Bylo to v roce 1999 na Padělkách. A tak jsme začali. Od roku 2000 se specializujeme na fasády a zateplování. Dnes máme kolem padesáti lidí, nutno říci, že stálých, kvalitních, regionálních řemeslníků, kteří se pravidelně a rádi proškolují. A právě nejen reference a zpětná reakce investorů mi dává za pravdu, že pro dobrý výsledek není prioritou jen kvalitní materiál, ale především kvalita a pracovní morálka pracovníků. Pokud jim uvedené vlastnosti chybí, ani sebelepší školení či pozlacené pracovní nářadí nepomůže. Jak jsem uvedl, naše firma má pracovníky, na jejichž kvalitu provedené práce je 100% spolehnutí. Jsou to chlapi, kteří nejen brilantně odvádí svoji práci, ale dokáží velmi efektivně a rychle vyřešit případné problémy, které se na stavbě občas vyskytnou. Proto jsou také náležitě oceněni. Pokud i kvalitního řemeslníka dobře nezaplatíte, nebude motivován a práci většinou odbude. Jednou větou se dá říct:  Za profesionální práci je třeba dobře zaplatit a pak se vyhnete následným problémům.

fasady4

Změnil se za tu dobu váš obor?

Stavební branže je dnes zbytečně velmi tvrdá. Konkurence je zbytečně vypjatá. Od takzvané krize po roce 2008 se i o menší zakázky začaly zajímat velké stavební firmy a nastavily trend srážení cen, což trochu zamíchalo trhem. Ceny prací mnohdy šly rapidně dolů, a to na úkor kvality. U veřejných zakázek je při výběrových řízeních hlavním kritériem cena, což je obrovská chyba. Investoři se dostávají do pasti, musí vzít zdánlivě nejvýhodnější nabídku a soutěže mnohdy vyhrávají firmy, které nejsou z regionu, nikdo je tady nezná a jejichž zkušenosti a kvalitu si tudíž nelze často ani ověřit. Taková firma většinou nemá ani své pracovníky a najímá si nárazově řemeslníky pochybných kvalit a výsledná práce pak podle toho vypadá. Někdy je takto udělaná fasáda na první pohled křivá, jindy výsledek sice může vypadat dobře, ale časem se všechny skryté závady projeví.

Jak tedy vybrat firmu, která provede svou práci dobře?

Nejjednodušší vodítko jsou jednoznačně reference. Vždy se podívejte do historie firmy a na to, jakou odvedla práci. Základem je mít kvalitní stavební dozor, který je schopný pomoci s výběrem firmy a pak ohlídá samotnou realizaci. Základní orientaci dává rozpočet od projektanta. Pokud někdo nabízí cenu třeba o čtvrtinu nižší, je to podezřelé a jdete do rizika. I když použijete kvalitní materiály, ale práce budou provádět lidi, které nezaplatíte, tak to dopadne většinou špatně. A mnohdy takoví lidé bohužel ve stavebnictví pracují. O tom už jsem ale hovořil před chvílí.  Proto si moc vážím každého osvíceného investora, který si to dokáže uvědomit.

fasady1

Jaké izolační materiály se v současnosti nejvíce používají? Je to stále polystyren?

Polystyren stále převládá z důvodu nízké ceny, ale přibylo domů, u nichž byla použita minerální vata. Jistě. Jsou i účinnější materiály, než je polystyren, které mají lepší tepelně technické vlastnosti, ale používají se jen v malé míře, protože jejich cena je mnohem vyšší. Kubík polystyrenu stojí kolem tisíce korun, materiál Kooltherm přes osm tisíc. Minerální vata je zhruba dvakrát dražší než polystyren. To ale mluvíme jen o materiálu. Cena práce se tolik neliší. Takže celková cena nemusí být rozdílná tak dramaticky.

Mnohé zateplené budovy se potýkají se škaredými zelenými řasami na povrchu. Co s tím?

V devadesátých letech, když se začalo zateplovat, se používaly akrylátové omítky. A na nich se řasám daří. Takřka všude, kde je akrylátová omítka, je fasáda do pěti let porostlá řasou. Takto zezelenaly například severní strany domů u řeky na Benešově nábřeží. Později se začaly více používat omítky silikonové, které mají lepší vlastnosti. Nedrží se v nich prach a vlhkost, nejsou tak savé, podmínky pro růst řas jsou tedy podstatně horší. Potíž je v tom, že norma neupravuje, kolik silikonu má v omítce být, aby se ještě dala nazvat silikonovou. Na druhou stranu i přílišné množství silikonu může negativně ovlivnit vlastnosti fasády. Ideální je natáhnout omítku a pak ji ještě natřít samostatným silikonovým nátěrem, do kterého lze přidat speciální přípravky proti růstu řas. Výskyt řas je ovšem přirozený jev, který nelze stoprocentně eliminovat. Nezáleží totiž jen na kvalitě materiálu a práce, ale také na přírodních vlivech a prostředí, kde se dům nachází. Žádný výrobce nezaručí, že se na fasádě z jeho materiálů nevyskytne řasa. Stejně tak je mylná představa investora, že zateplí a dvacet let na to nemusí sáhnout. Tak to není. Po pěti až sedmi letech by se měla fasáda očistit a znovu natřít.

fasady

Mnohdy vidíme, že stavební práce a zateplování probíhají i v zimě. Je to v pořádku?

To vše by měl pohlídat stavební dozor. Může to být na úkor kvality, ale nemusí. Dají se použít přípravky, s nimiž lze pracovat už od nuly. Každopádně by nemělo mrznout.

Fungují ještě dotační programy na podporu zateplování a energetických úspor, jako byla Zelená úsporám?

Program Nová zelená úsporám je otevřen jen pro rodinné domy, nikoliv už pro bytové. Pro ty je od letošního roku nově spuštěn jiný obdobný program z financí Evropské unie, má ovšem složitější agendu.

fasady2

Jak moc jsou tyto dotace výhodné?

Dotační programy tlačí investora k tomu, aby udělal celková úsporná opatření. To znamená, že u bytového domu, který už má spravenou a zateplenou střechu, vyměněná okna a chtěli byste ho jen zateplit, se to vyplatit nemusí. Naproti tomu u domu, na který se nikdy nesáhlo a je v původním stavu, je výhodné udělat celou obálku. Záleží vždy na konkrétních podmínkách. Je nutno říct, že zateplení není univerzální řešení. U některých domů ho není třeba, jindy by se vám ta investice nikdy nevrátila.

Co budete dělat, až budou všechny domy zateplené?

I kdyby už zateplování nebylo tak populární nebo nebylo co zateplovat, vždy se budeme soustřeďovat na finální povrchové úpravy staveb, ať už vnitřní nebo venkovní. Třeba z malého panelákového balkonku vám uděláme krásnou prostornou lodžii. Domy bude vždy třeba udržovat, opravovat a modernizovat. Ať už jde o omítky, balkony, lodžie, zábradlí, výtahy, terénní úpravy. To vše umíme. A pro klienty je to investice, která zlepšuje komfort jejich bydlení a zároveň zvyšuje hodnotu jejich nemovitosti.

fasady3

Fasády Zlín, s.r.o.
tř. T. Bati 5334, Zlín
725 556 938
fasadyzlin@seznam.cz
www.fasadyzlin.cz