Naučit se umění thajské masáže není snadné, vyžaduje to roky studia a praxe

Tradiční thajské masáže jsou uznávanou terapeutickou procedurou známou přes dva a půl tisíce let. V Česku je jejich tradice daleko kratší. Letos v srpnu uplynulo deset let od okamžiku, kdy se poprvé objevily i ve Zlíně. V salonu Bai Mai, který byl jedním z prvních republice. Nyní jej najdete v ulici Zarámí.

VZ0617_09_BAIMAI 1

„Za těch deset let u nás proběhlo skoro čtyřicet tisíc masáží a tak jsme zažili spousty různých případů, kdy jsme v praxi viděli příznivé účinky thajské masáže. Naše masérky mají zkušenosti z rehabilitačních oddělení v thajských nemocnicích, mají chuť pomáhat a neustále zlepšovat své techniky. Některé už jsou dokonce samy učitelkami thajských masáží,“ říká Martin Kovář, který se svou manželkou Simonou starobylou terapeutickou techniku do Zlína přivedl.

Proč jste se rozhodli před deseti lety otevřít salon Bai Mai? Máte rád Thajsko? Jezdíte tam často?

Do Thajska ani moc nejezdíme, na mě je tam příliš horko. Nezačali jsme dělat thajské masáže proto, že bychom byli blázni do Thajska. Líbila se nám thajská masáž jako forma relaxace, umění a řemeslo. Tak jsme to zkusili a brzy viděli výsledky. To bylo motivující.

Jak vypadá tradiční thajská masáž a jaké má účinky?

Jde o staletími prověřený soubor terapeutických technik, které kombinují reflexní masáž, protahování a různé cviky. Když člověka něco bolí, je třeba najít zablokované místo, odstranit příčinu a opět uvolnit proudění v těle. Po té začne správně fungovat krevní a lymfatický systém, uvolní se tok energie, tělo se dostává do pohody. Díky tomu přichází celková revitalizace organismu. Může jít o relaxaci, ale také o formu rehabilitace.

Při jakých problémech konkrétně pomáhá?

V dnešní době se hodně pracuje a sportuje, a tak k nám lidé chodí s přetíženými zády, bolestmi hlavy, krku, ramenou, kyčlí, kolen, loktů, zápěstí a dalšími potížemi jako je hučení a pískání v uších a také ztuhlé břicho ze špatného trávení. Vždy je to způsobeno nějakým blokem v těle, který brání správnému průtoku krve a energie a thajská masáž má za úkol tento blok uvolnit. Češi jsou jiní než Thajci, mají svá specifika, a tak se masérky musely přizpůsobit potřebám našeho salonu. Vyvinula se u nás vlastní technika, naše holky jí říkají žertem Bai Mai style. Nedávno jsme oživili také starodávnou rehabilitační metodu masáže paličkami Tok-sen, která je teď v Thajsku znovuobjevena a vyučována. Je to technika, pří níž se tělo poklepává dřevěnými paličkami a tyto jemné vibrace pomáhají dokonale uvolnit zablokovaná místa. V zimě je výborná masáž horkými bylinkovými váčky, které jsou naplněny pravými thajskými bylinkami. Tělo se zcela prohřeje a uvolní.

Jaké musí mít masérky vzdělání a zkušenosti?

Stát se masérkou je v Thajsku dlouhodobý proces. Po základním kurzu jdou do praxe a po nějakém čase se zase vrací ke své učitelce, konzultují s ní své zkušenosti, učí se nové věci a dostávají se na vyšší úroveň. Tento proces se po čase opakuje, masérku nelze naučit od začátku všechno. Jsou to velmi náročné věci týkající se anatomie a neznalost by mohla člověku uškodit. Masérských škol sice v Thajsku existuje spousta, ale všechny masérky nyní musí nově mít jednotný certifikát vydávaný thajským ministerstvem zdravotnictví, který oficiálně osvědčuje jejich schopnosti a úroveň školy, kde se masérským technikám učily. Thajsko dokonce usiluje o to, aby se počet masérských škol omezil a  aby se tento obor začal vyučovat i na univerzitách. Také český zaměstnavatel musí projít kontrolou ze strany thajské ambasády, aby mohl zaměstnat profesionální thajské masérky. České pracovní povolení nestačí. Pokud nejste solidní zaměstnavatel, tak u Thajců neprojdete.

Jak dlouho u vás dívky obvykle zůstávají?

Aby to bylo finančně zajímavé pro ně i pro nás, musejí přijet minimálně na rok, ideálně alespoň na dva roky. Není jednoduché vypravit se tak daleko, akceptovat naši kulturu, životní styl a zcela jiné počasí. Děvčata si musí opravdu pořádně rozmyslet, zda to zvládnou. Jen vyřizování pracovního povolení je proces na několik měsíců. Dnes už stavíme na našich referencích a máme dobré kontakty na thajské masérské školy, takže dokážeme vybrat optimální dívku. Když se zhruba před patnácti lety dostaly thajské masáže do Česka, stačilo najít někoho, kdo měl trochu exotický asijský vzhled a hned jste si mohl otevřít masérský salon. To už dávno nestačí, pokud za vámi nejsou výsledky a kvalita, nemáte šanci. Dodnes se ale setkáváme s tím, že většina lidí ani neví, že v Bai Mai masírují rodilé Thajky, které prošly náročnou přípravou a praxí.

Pro Thajky to musí být finančně hodně nákladná věc, naučit se masážím a pak se dostat do Česka…

Do našeho salonu přijíždějí ženy, které se již v Thajsku několik let živí jako masérky a mají dostatek zkušeností a tím i hodně práce a zákazníků. Důvod, proč opouštějí svou zemi, je finanční. I velmi dobrá masérka si v Thajsku vydělá málo. Jelikož tam nefunguje sociální systém, tak každý, kdo pracuje, živí své staré rodiče, děti na škole nebo příbuzné bez zaměstnání. Dveře před nimi zavřít nemohou, stát se o ně nepostará.

Můžete představit masérky, které v Bai mai pracují?

Ná je tady nejdéle, zhruba osm let. Učila se u momentálně nejrespektovanější učitelky v celém Thajsku a stále je s ní v kontaktu. Když se na měsíc vrací domů, už na její masáž čekají všichni příbuzní. Má v Thajsku manžela a dva syny. Jeden už vystudoval univerzitu a našel si dobré zaměstnání v technickém oboru. Druhý ještě studuje a byl dokonce mládežnickým reprezentantem Thajska v atletice. Ná z vydělaných peněz podporuje rodinu a platí veškeré školné. Bee je ve Zlíně čtvrtým rokem, platí dceři univerzitu a podporuje rodinu, zákazníci mají rádi její olejové masáže a pečlivost. Dju je u nás asi rok, podporuje celou rodinu a sama živí osm lidí, kteří nemohou pracovat. Její masáž má dokonale uklidňující účinek. Tim je v Česku půl roku a také podporuje svou rodinu doma. Je nejen masérka, ale i zdravotní sestra a má skvělé znalosti anatomie. Všechna děvčata budou po svém návratu do Thajska pravděpodobně vyučovat thajské masáže, jelikož již dosáhly lektorské úrovně.

Co vlastně říkají na Zlín, jak se jim tady líbí?

Některé z nich měly nabídky z Prahy, kde některé salony lákají na vysoké výdělky díky spropitnému od turistů. Hodně thajských masérek pracuje v Turecku, Rusku nebo v Dubaji. K nám jezdí děvčata, která vyhledávají klid a spořádanost, aby se jim dobře pracovalo. Zlín vnímají jako čisté a upravené město, mají tu vše blízko. Jsou to masérky, kterým záleží na tom, aby dělaly svou práci poctivě a zodpovědně, ne jen kvůli výdělku. Právě tento typ míří k nám, protože jim Zlín vyhovuje. Jsou překvapené, kolik je tu zeleně a květin. Thajci milují květiny a všechno barevné. Nejraději se jezdí kochat květinami a nabíjet energií do Luhačovic, tam to milují. Samozřejmě znají i ostatní města, jezdí do Olomouce, Prahy, hodně se jim líbí Český Krumlov, to je velké lákadlo, protože je velmi malebný.

Blíží se zima a Vánoce, slaví je vůbec vaše masérky?

Jsou buddhistky, takže to sice není jejich tradiční svátek, ale samozřejmě Vánoce znají. Berou je spíše jako import z Ameriky, který se celosvětově uchytil. I v Bangkoku se v prosinci objevují na každém kroku postavičky Santa Klausů a thajské supermarkety jsou zavaleny vánočním zbožím. Je to tak masivní komerční kampaň, že se tomu i Thajci přizpůsobili a přijmuli to. U nás to teď děvčata poznávají i z jiné stránky a vidí, jak Vánoce prožíváme. Využijí toho, že mají třeba týden volna a navštěvují kamarádky v Plzni nebo Praze, společně si navaří a udělají party. Mají možnost být spolu a je vlastně vedlejší, co se slaví.

A jaké jsou tradiční thajské svátky?

Nejdůležitější je buddhistický Nový rok. Je zajímavý tím, že všichni vyběhnou do ulic a polévají se navzájem vodou. Pokud se v půlce dubna vypravíte do Thajska, musíte zkrátka počítat s tím, že budete tři dny v kuse mokří od hlavy až po paty. Tak u nich vypadá vítání Nového roku. Naše děvčata, pokud tedy neodjedou domů, tak divoce neslaví. Fungování salonu to samozřejmě nikdy nenabourá. Naše masérky tak mají vlastně dvakrát Nový rok. Nejprve ten oficiální evropský a pak další podle buddhistického kalendáře.

Když už jsme se dostali až k Vánocům, napadá mě, že poukaz na masáž v Bai mai může být atraktivním dárkem…

Je to určitě dobrý tip. Darovat zážitek namísto krabice, která zůstane ležet ve skříni, je dnes trend. Dalším trendem je, že se lidé začínají stále více zajímat a starat o své zdraví. Přemýšlí, jak si udržet kondici a být fyzicky zdatní. Proto jsou tak oblíbené naše dárkové poukazy, které lidé kupují svým blízkým ke svátkům, narozeninám, výročím, svatbám a samozřejmě také k Vánocům. Jsou buď v určité hodnotě, nebo určené přímo na konkrétní druh masáže. Thajskou masáž zad u nás využívají i firmy jako benefit pro své zaměstnance, kteří vykonávají těžkou fyzickou činnost nebo naopak sedavou kancelářskou práci. Přímo vidíme ten pokrok, když po určité době ubývá potíží a masáž se pro ně stává pravidelnou prevencí. Zjistí, že když k nám přijdou například jednou za měsíc, cítí se daleko lépe.

VZ0617_09_baimai

Thajské masáže Bai Mai

Bai Mai [baj máj] znamená v překladu „list ze stromu“. Proto je v logu salonu list ze stromu Ginkgo biloba, který je symbolem dobrého zdraví, moudrosti a dlouhověkosti. V příjemných prostorách salonu, který je ve Zlíně již od roku 2007, se o vaše tělo i duši zmáhané každodenním stresem postarají profesionální masérky, rodilé Thajky. Své odborné znalosti a zkušenosti získaly i dlouholetou praxí v rehabilitačních centrech v Thajsku.

——————————

Kontakt

Zarámí 428, Zlín, 3. patro
Otevřeno pondělí až sobota od 9 do 20 hodin

+420 723 303 416
info@baimai.cz

www.baimai.cz
facebook.com/ThajskemasazeZlinbaimai
instagram.com/baimaizlin