Nestor zlínského lyžování a vynálezce Josef Šperka

Lyžařský svah nad Zlínem má svém názvu jméno Josefa Šperky. Proč? A kdo to vlastně je? Začněme pěkně od začátku.

sperka1

Josef Šperka byl povoláním konstruktér ve Svitu, proslul ale především díky svým sportovním aktivitám. Narodil se před devadesáti lety 19. ledna 1927 v Bratislavě. Žil v chudé rodině. Jeho maminka byla dělnice, otec švec. Bydleli ve sklepním bytě na okraji Bratislavy. Na Slovensku vychodil základní školu a reálku.

Z Bratislavy do Zlína

Na škole se mu stala jedna zdánlivě zanedbatelná událost, která byla pro jeho budoucí směřování velmi významná. Jedna z učitelek mu darovala své lyže, které jí byly příliš velké. Neměl lyžáky, a tak na nich jezdil v těžkých pracovních botách, takzvaných komisňácích.

Po vyhlášení Slovenského štátu v roce 1939 se musela rodina přestěhovat do tehdejšího protektorátu. Bydleli ve Zlíně v místech, kde dnes stojí budova Městského divadla. Tatínek pracoval u Baťů a připravoval se na to i mladý Josef. V letech 1941 až 1945 vystudoval Baťovu školu práce a vyučil se strojním zámečníkem. Po válce ve firmě pracoval jako konstruktér.

Už od prvních poválečných let Josef Šperka nevycházel dobře s komunisty. Tomu se nelze u vyučeného baťovce moc divit. Táhlo se to s ním až do listopadu 1989. Byl ovšem skvělý konstruktér s vynikajícími výsledky, a tak ho soudruzi se skřípěním zubů strpěli. Má na kontě desítky patentů. Nejvíce si cení lisovacího agregátu na podpatky, byl to jeho první velký stroj.

Koneckonců ani v posledních letech Josef Šperka nezahálel. Vymyslel například ohebné kloubové reflexní patníky k cestám. Fungující na stejném principu jako slalomové tyče, které také dříve navrhl.

Lyžařská vášeň

Ale vraťme se ještě k osobnímu životu. Po vojně v roce 1950 se Josef Šperka oženil s manželkou Annou. Vychovali dvě děti, syna Jiřího a dceru Alenu. Jelikož oba rodiče byli zdatní lyžaři, vedli k tomu i své potomky.

Lyže byly skutečně obrovskou vášní Josefa Šperky. V roce 1954 stál u vzniku lyžařského oddílu Tělovýchovné jednoty Gottwaldov, později byl i jeho předsedou. Od padesátých let organizovali soutěž pro děti nazvanou Pomerančový závod. To proto, že každý účastník dostal za odměnu pomeranč. A to bylo tehdy hodně nedostatkové zboží. Mezi vítězi závodů byla i talentovaná mladá lyžařka Ivana Zelníčková, která se později stala manželkou nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Oblíbeným místem Josefa Šperky byl vrcholek Kohútka na hřebeni Javorníků. Podílel se budování zdejších horských chat i sjezdovek a vleků. Právě on byl ve druhé polovině padesátých let autorem takzvané zvratky. Tento systém se rozšířil po celé republice a lyžaři staršího a středního věku si jej určitě pamatují.

V polovině sedmdesátých let byl Josef Šperka se svým synem Jiřím hlavním iniciátorem vzniku umělého lyžařského svahu nad Zlínem. To je důvod, proč nese zdejší lyžařský areál jeho jméno.

sperka2

Zdrojem tohoto článku byl i projekt Příběhy našich sousedů, www.pribehynasichsousedu.cz. Foto: Deník – Jan Karásek