Po premiéře na festivalu uvede film o Hermíně Týrlové i televize

Hermína Týrlová patřila spolu s Karlem Zemanem a Jiřím Trnkou k zakladatelům českého animovaného filmu. Její tvorba je neodmyslitelně spojena se Zlínem. A právě této výjimečné ženě byl věnován zahajovací program Zlín Film Festivalu. Ve světové premiéře se divákům představil nový film o Hermíně Týrlové, který mapuje její život a tvorbu. Dokument natočila Česká televize v koprodukci s městem Zlín. Ve zkrácené podobě jej televize odvysílá ve středu.

VZ0517_07_tyrlova

Unikátní záběry

Režisér Pavel Jirásek ve filmu využil zcela unikátní materiály, které zatím veřejnost neměla šanci vidět. „Rozhodl jsem se jít cestou vyprávění samotné Hermíny Týrlové, která chronologicky popisuje celý svůj život a díky unikátním televizním, filmovým nebo rozhlasovým archivním materiálům ve snímku i promlouvá,“ říká Pavel Jirásek.

Natáčení probíhalo v původních zlínských filmových ateliérech a v domě Hermíny Týrlové a podíleli se na něm i studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Mimo jiné rekonstruovali vybrané ukázky z původního filmu Týrlové a vytvořili i loutku Ferdy Mravence, protože z té původní se zachovala jen hlava. „Je to poprvé, co Česká televize tak podrobně mapuje tvůrčí pozůstalost po Hermíně Týrlové. Zmapování filmů, hrubých materiálů z natáčení, fotografií a korespondence, které dosud nikdo neviděl, tak obohatí archiv zlatého fondu české kinematografie,“ dodává dramaturg Martin Polák.

VZ0517_07_ferda

Dokument doplňuje výstava

Na festivalu se dokument promítal v délce 60 minut, o dva dny později mají možnost ve zkrácené 52minutové verzi film zhlédnout i televizní diváci. Televizní premiéru bude snímek mít ve středu 31. května na programu ČT Art.

„Součástí pátečního zahajovacího ceremoniálu byl i křest DVD s filmy Hermíny Týrlové, který vydal Národní filmový archiv společně s Nadačním fondem Filmtalent Zlín a Zlín Film Festivalem,“ uvedla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Hermína Týrlová celý svůj život zasvětila dětské tvorbě, pro svoje filmy si často vyráběla rekvizity, zkoušela nové materiály, témata i animační postupy. Především technické zázemí animací Týrlové zmapuje speciální výstava fotografií nazvaná Ateliér Hermíny Týrlové. Expozici si mohou návštěvnicí prohlédnout v Kongresovém centru po dobu celého festivalu.

VZ0517_07_tyrlova 1

Hermína Týrlová (1900 – 1993)

Scenáristka, režisérka a animátorka. Spoluzakladatelka českého animovaného filmu, jejíž tvorba je spojena s filmovým studiem ve Zlíně, kam přišla v roce 1941 se zkušenostmi s animovanou reklamou. Ve Zlíně natočila první československý loutkový film Ferda mravenec. Filmovému studiu ve Zlíně již zůstala věrná a vytvořila zde do roku 1986 více než pět desítek animovaných a loutkových filmů určených výlučné dětem. Vyzkoušela celou škálu materiálů – od dřeva přes plast, vlnu, kámen, modurit, textilie až po vizovické pečivo. Filmy Herminy Týrlové byly oceněny na nejvýznamnějších mezinárodních festivalech v Benátkách, Cannes, Locarnu, Teheránu, Bruselu a Dillí. K jejím nejvýznamnějším snímkům patří Vzpoura hraček (1946), Zlatovláska (1955), Mlček Flíček (1956), Uzel na kapesníku (1958), Hvězda betlémská (1969) a další.