Poznávejte sebe. V Mužském kruhu panuje atmosféra úcty a respektu

Sebeúcta, práce a poslání, odhodlání, radost a smutek. Každý z nás se s těmito termíny již někdy setkal a málokdo pochybuje, že v životě člověka hrají důležitou roli. Jak ale k těmto aspektům života přistupujeme? A jak je chápeme? Ať již se nám pod nimi vybavuje něco konkrétního, nebo ne, se všemi se lze setkat na pravidelných setkáních, pro něž se vžil název Mužský kruh.

muzi

Mužský kruh je v lecčems unikátní, ale jeho nejcharakterističtějším rysem je, že je určen pouze pro muže. To umožňuje vytvořit atmosféru, která je založena na úctě, respektu a otevřené komunikaci bez potřeby brát na sebe společenské masky či obávat se nejrůznějších předsudků. Vše je přitom jednodušší, než se na první pohled může zdát.

„Zhruba s týdenním předstihem je vyhlášeno téma, se kterým se v různých podobách konfrontuje každý z nás, a poslední středu v měsíci se scházíme,“ vysvětluje Marek Adamík, facilitátor Mužských kruhů ve Zlíně. „Vlastní setkání se pak uskutečňuje v podobě jakési řízené komunikace, kdy sedíme v kruhu a každý účastník má příležitost sdílet cokoliv, co cítí jako relevantní pro dané téma. Klíčové přitom je, aby to, co sdílí, vycházelo z jeho vlastního životního příběhu, bez přežvýkaných mouder, získaných z různých přednášek, knih nebo jiných intelektuálních zdrojů,“ dodává.

Autenticita je jednou z nedělitelných součástí Mužských kruhů a patří do ní také právo zůstat se svým tématem – životním příběhem – v naprostém tichu. Ostatní účastníci jej budou zcela respektovat a do jeho prostoru nevkročí svými poznámkami ani komentáři. Aby hodnota každého sdílení byla zpečetěna, bere si hovořící do dlaně rituální předmět – nejčastěji kámen – což znamená, že daný čas patří pouze jemu. Slovo předává až poté, co rituální předmět vrátí do kruhu.

A k čemu taková setkávání slouží? „To je velmi individuální. Podstatné ale je, že účastník je svým způsobem konfrontován s určitými aspekty svého života. Může se stát, že díky tomu, že se nachází v mužském společenství, poprvé získá odvahu některé věci si přiznat, lépe si uvědomí svou životní situaci, získá na ni novou perspektivu nebo nalezne klíč k vyřešení svých dlouhotrvajících problémů. Navíc se zde uplatňuje známý efekt nastaveného zrcadla,“ vysvětluje Adamík.

Mužské kruhy se konají na 13 místech v Česku a v Bratislavě. Jejich historie sahá do roku 2004. Dnes jsou tyto kruhy součástí širšího portfolia aktivit, zahrnujících výcvik Mužská síla, Cesta pravého muže, konstelační večery pro muže a řadu dalších dílčích akcí, které stojí na uzemněném mužském přístupu k osobnímu rozvoji. O jedné z nich – výcviku Mužská síla – se mohou zájemci dozvědět i ve Zlíně, a to 6. prosince od 18 hodin v Centru Arkána v budově MSI na náměstí T. G. Masaryka.