Sezona v Lázních Kostelec už vypukla, 8. května slavnostně otevírají prameny

Zlín je lázeňské město. Díky pramenům v Kostelci můžete zakusit blahodárný vliv léčivé vody, která má výjimečné složení a je účinná hlavně při potížích pohybového ústrojí a kožních chorobách.

„Kostelec je ale vyhlášený i díky našemu vyhřívanému koupališti, který nově doplnily dva venkovní whirlpooly, nebo kvůli golfovému hřišti, jedinému na Zlínsku,“ říká Jiří Fadler, manažer Lázní Kostelec a prezident Golf Clubu v Kostelci.

IMG_3982

Lázně v Kostelci mají docela dlouhou historii…

Léčivé síla zdejších pramenů byla využívána už v 18. století. Největšího věhlasu lázně dosáhly na počátku 20. století. V komunistické éře ale byly po několik desetiletí uzavřené veřejnosti. Provozovaly je vítkovické železárny jako rekreační areál pro své zaměstnance. Zlíňané tak ztratili povědomí o zdejších lázních, i když je jejich tradice dlouhá a významná. Už přes dvacet let je areál opět otevřený veřejnosti. Nejen bazén a hotel, ale také lázeňské provozy s léčebnými procedurami. Od roku 1995 máme souhlas k provozování léčebné lázeňské péče. Děláme lázeňské pobyty pro přespolní, ale lázně jsou pochopitelně otevřené i místním. Zlíňané sem mohou přijít nejen na koupaliště nebo na golf, ale také na léčebné procedury s využitím odborných postupů a kvalifikovaného zdravotnického personálu.

V čem jsou kostelecké lázně výjimečné?

Opravdovou devizou je zdejší sirný zdroj. Minerální voda s tak vysokým obsahem sirovodíku je v českých zemích naprosto unikátní. Její složení je ideální k léčbě chorob pohybového ústrojí, jako je revma a ischias. Velice dobré výsledky máme s léčbou Bechtěrevovy nemoci. A také u kožních chorob, například ekzémů a lupénky. Spousta lidí, které trápí kožní problémy, ví, že nemají mnoho možností léčby a bez chemických přípravků se toho moc dělat nedá. My sice nedokážeme kožní nemoci zcela vyléčit, ale umíme prostřednictvím naší sirné vody zmírnit jejich průběh a minimalizovat vnější projevy. Obecně se dá říct, že si velmi ceníme přírodního bohatství a rádi ho v léčbě využíváme. Mimo naše sirné vody využíváme suroviny například z Mrtvého moře, sibiřské tundry a spoustu tuzemských bylinných přípravků.

Jak je to u vás s lázeňskou péčí hrazenou pojišťovnami?

Jsme nestátní zdravotnické zařízení a s některými pojišťovnami máme smlouvu. Nově poskytujeme pobyt pro dárce krve, na který je možné u některých zdravotních pojišťoven získat příspěvek. V současnosti ve zdravotním systému příliš mnoho peněz na lázeňskou péči nezbývá, takže většina našich klientů jsou samoplátci. České zdravotnictví je bohužel nastaveno tak, že řeší především následky a na prevenci neklade dostatečný důraz. Naštěstí se ale začíná měnit myšlení lidí samotných. Čím dál víc jsou ochotní do svého zdraví investovat. Jde ale o to, aby investovali správně. Dnes se z nich totiž snaží tahat peníze spousta prodejců všeho možného, co jim „zaručeně pomůže“, ale výsledky se nedostavují. Chce to nepodlehnout silné farmaceutické lobby a uváženě zvolit způsob prevence. V tomto ohledu bude relaxace v lázních jistě vhodnější než předražené pilulky.

Kromě léčby poskytujete i relaxační masáže a další wellness služby…

Kromě léčebných procedur děláme i relaxační. Bez nich to nejde. I lidé, co se léčí, si to zároveň chtějí užít a odpočinout si. Nabízíme desítky typů procedur, více než polovina je relaxačních. Masáže, koupele, zábaly. Ty samozřejmě nejsou jen pro nemocné, ale pro každého, kdo chce relaxovat a udělat něco pro své tělo.

Řada vašich procedur je docela netradičních…

Snažíme se co nejvíce naslouchat našim klientům, pro které s chutí vymýšlíme nové procedury. Například takové, které jsou namíchány z nejlepších valašských surovin, kozího mléka a švestek. Obojí je zdrojem zdraví a vitality. Nově jsme přišli se speciální proceduru pro unavené svaly, která je založená na extraktech z rakytníku a jalovce. Tento nápad se u klientů setkal s velkým ohlasem. Jaro je tradičně spjato s detoxikací a nastartováním organismu po dlouhé zimě. Lázně Kostelec připravily speciální očistný program založený na procedurách, které obsahují přírodní látky, probouzí tělo a dodávají mu ztracenou energii. Patří mezi ně medová a lymfatická masáž, koupel se solí z Mrtvého moře, bahenní zábal s mořskou řasou nebo obklad s včelím voskem.

Spousta Zlíňáků si v létě užívá váš venkovní bazén…

Koupaliště má tři vyhřívané venkovní bazény – plavecký, pro neplavce a brouzdaliště. Nově jsou v areálu nainstalovány dva whirlpooly. Naší filozofií je klidné pohodové koupaliště, kde si může v pohodě užít člověk ve středním a starším věku, ale zároveň díky brouzdališti třeba i maminky s nejmenšími dětmi. Žádné divoké tobogány nemáme a ani neplánujeme, nemůžeme dovolit, aby našim lázeňským klientům létaly ze skluzavek děcka na záda.

Koupací sezona u vás vždy začíná daleko dříve než jinde. Dá se už jít do bazénu?

Určitě ano. Plavecký bazén už je vyčištěný, napuštěný a ohřívá se. První srdcaři u nás plavou již čtrnáct dní. Aktuální teplotu vzduchu, vody v bazénu a vody ve whirlpoolu můžete sledovat na on-line kameře na webu hotelkostelec.cz/koupaliste. Voda v bazénech je vyhřívaná minimálně na 28 stupňů, takže i když je chladnější počasí, je ve vodě velmi příjemně teplo. Ve whirlpoolech má voda 40 stupňů. Koupací sezona u nás trvá minimálně do konce září, když je ale pěkný podzim, často ji protáhneme až do poloviny října.

Co mohou návštěvníci areálu očekávat v nejbližší době?

Rozhodně stojí za zmínku, že po dobu letních prázdnin u nás budou působit dva animátoři, kteří se budou starat a zábavný program na koupališti i mimo něj. Velmi rychle se blíží slavnost Otevírání pramenů. Koná se 8. května od 15.00. Nebude chybět hudba, občerstvení a hlavně žádné vstupné.

Další věcí, kterou areál v Kostelci vyniká, je golfové hřiště…

Naše hřiště ve srovnání s ostatními poměrně malé, máme devět jamek plus tréninkové plochy. Vyplývá to z možností, které nám dává krajina, a z omezení při získávání pozemků. Naše hřiště je ale velice hezky přírodně modelované, s příjemnými zákoutími a spoustou vzrostlých stromů. Není to umělá placka vybudovaná na poli. Respektuje poměrně členitou krajinu, která je devizou golfového areálu. Velkou výhodou je dostupnost. Z krajského města se sem dostanete za pět minut, jiná golfová hřiště bývají od měst vzdálenější.

Co vše Golf Club nabízí?

Golfový areál nabízí zázemí kvalitního devíti jamkového hřiště, tříjamkovou akademii, driving range s patnácti odpališti, dva cvičné greeny. Když je nepříznivé počasí, je k dispozici indoor golf s celoročním provozem s pěti tréninkovými odpališti a jemně modelovaným cvičným greenem se šesti jamkami. Součástí Golf clubu je také virtuální 3D simulátor. Takže možnosti jsou i přes zimu velké.

Dlouhodobě se snažíte nabourávat mýtus, že golf je exkluzivní sport jen pro bohaté…

Minulý režim golf démonizoval a nasazoval mu buržoazní rohy. V lidech to dodnes přetrvává. Už pěkných pár let se snažíme o to, abychom tento mýtus zbořili, protože golf je dnes opravdu stejně dostupný, jako každý jiný sport. Jistě, tak jako u všech sportů i v golfu můžete mít tu nejdražší výbavu, ale jinak ji pořídíte už za pár tisíc. Můžete si zaplatit hřiště na den nebo dát jednorázový roční členský příspěvek a pak si přijít zahrát kdykoliv a na jak dlouho chcete, klidně každý den. Za žádné hodiny, jako v tenisu, squashi nebo spinningu, tady už neplatíte.

Co může lidi ke golfu přilákat, v čem je jeho kouzlo?

Je to velice pěkný sport v krásné přírodě, který zvládne jak dítě, tak osmdesátiletý člověk. Může ho dělat opravdu každý. V amatérském golfu se hráči vzájemně nepoměřují. Každý hraje sám za sebe proti hřišti, nikoli proti nějakému jinému hráči. Díky tomu mohou jít na hřiště společně úplný začátečník s velice dobrým hráčem a přitom si spolu zahrají. To se vám třeba v tenisu stát nemůže.

lazne_kostelec2

Lázně Kostelec u Zlína – historie a současnost

V areálu lázní je hotel s 92 převážně dvoulůžkovými pokoji. Je zde zázemí a vybavení pro pořádání konferencí, firemních školení, teambuildingových aktivit, ale také rodinných oslav, výročí a svateb. V hotelu se konají plesy a pravidelné taneční večery pro střední a starší generaci.

Koupaliště má tři vyhřívané venkovní bazény – plavecký, pro neplavce a brouzdaliště. Nově jsou v areálu nainstalovány dva whirlpooly.

Léčebné a wellness služby jsou poskytovány přímo v budově hotelu a v balneoprovozu, který se nachází u cyklostezky pod hotelem. Lázně se specializují na léčbu chorob pohybového aparátu a kožních onemocnění.

V Kostelci je celkem pět pramenů, místní lázně využívají tři z nich. Jen málo z lidí projíždějících po zdejší cyklostezce si dovede představit, jaký působivý lázeňský areál tady kdysi stával.

kostelec  kostelec1   kostelec2

První zpráva o léčivých pramenech v Kostelci pochází z roku 1742. Nejstarší lázeňské budovy zde nechal nedlouho poté vystavět majitel panství Jan Bedřich Seilern. Největšího věhlasu se kostelecké lázně dočkaly na počátku dvacátého století, kdy vzniklo několik budov podobných lázeňské architektuře v Luhačovicích. Obytné vily pro hosty, léčebné středisko i velká kaple. Tuto nejslavnější epochu dnes připomíná jediná historická stavba, budova koupelí přímo u cyklostezky.

Honosnou hlavní budovu v Jurkovičově stylu v roce 1945 vyhodili do vzduchu partyzáni poté, co se v lázních usídlili němečtí vojáci. Ostatní lázeňské stavby nepřečkaly komunistickou éru. Nejprve je provozoval Krajský ústav národního zdraví a od šedesátých let národní podnik Vítkovice, který roce 1972 nechal postavit nový hotel s koupalištěm a staré vily s kaplí zboural.

Více na www.hotelkostelec.cz.

IMG_3994

 

Golf v Kostelci

Golf Club Kostelec nabízí devíti jamkové hřiště, tříjamkovou akademii, driving range s 15 odpališti, dva cvičné greeny, indoor golf a virtuální 3D simulátor.

Přehled akcí klubu:

  1. května – Májový turnaj – zahájení sezóny
  2. května – Zlín cup (včetně dětského turnaje)
  3. května – Rodinný texas 2017
  4. června – Letní turnaj s pivem a guláškem na jamce č.4
  5. června – Educo cup 2017
  6. června – Mistrovství klubu na rány
  7. srpna – Dámský turnaj
  8. srpna – Dětský turnaj
  9. srpna – Turnaj Horalé na Kostelci

Více na www.gclk.cz.