Štěpánek a Baťa – od přátelství k nenávisti

Díky neblahému osudu domu, který padl na Sokolské k zemi 8. března letošního roku pod náporem rypadla hasičského bagru, se v myslích Zlíňanů oživilo jméno někdejšího majitele této vily Františka Štěpánka. Je škoda, že upadl tak trochu v zapomnění. Jeho osud a odkaz městu je dobré si připomenout, abychom si uvědomili, že Zlín na počátku 20. století zdaleka nebyl jen Baťa.

SOkA Zlín, Sbírka fotografií Zlín, obalka c. 522, por. c. 4

František Štěpánek s manželkou. Foto: MZA / SOkA Zlín

 

Mezi zlínskými průmyslovými podniky měla svého času Štěpánkova obuvnická továrna významné postavení. Zabírala poměrně velký prostor na Cigánově. V místech, kde se dnes hraje prvoligový fotbal. Zakladatel této továrny se vypracoval dlouholetým úsilím z kantora až na jednoho z největších zlínských továrníků a starostu města. Podívejme se, co o Františku Štěpánkovi píše historik Zdeněk Pokluda.

Kantor stoupá vzhůru

Štěpánek se narodil v Luběnicích na Olomoucku roku 1872. Dal se na kantořinu a do Zlína přišel v roce 1892, aby zastával místo podučitele. Už roku 1898 povýšil na odborného učitele chlapecké měšťanky.

Profese učitele mu ale nestačila, projevoval širší zájmy a schopnosti. Koncem devadesátých let se sblížil s Tomášem Baťou a vydatně mu pomáhal s řízením začínajícího podniku. Vedl obchodní knihy, účty, bilanci a korespondenci. Jeho znalosti němčiny i dalších jazyků byly nenahraditelné. Ve firmě si vydobyl vlivné postavení a roku 1900 se stal i tichým společníkem.

SOkA Zlín, Sbírka fotografií Zlín, obalka c. 5406, por. c. 1

Učitelský sbor školy císaře Františka Josefa I. František Štěpánek v horní řadě třetí zleva. Foto: MZA/SOkA Zlín

 

Spolupráce s Baťou mu otevírala velké možnosti, a tak se v roce 1905 po patnácti letech učitelování rozhodl školu opustit a stal se prokuristou, tedy jednou z nejdůležitějších osob, v Baťově firmě. Na jejím vedení se podílel především v době několikaměsíčního pobytu Tomáše Bati v Americe roku 1905.

Osudový 8. březen

Úzká spolupráce trvala až do roku 1907. Tehdy 8. března se dosavadní blízcí přátelé rozešli ve zlém a stali se nesmiřitelnými rivaly.

Říká se „za vším hledej ženu“. A bylo to tak i v tomto případě. Za rozkolem společníků stála Mařenka Babičková, dcera ředitele zlínské měšťanské školy Cyrila Babičky. Byla snoubenkou Tomáše Bati a její sestra byla zasnoubená s Františkem Štěpánkem.

Jenže Baťa se od lékaře Gerbece dozvěděl, že Marie Babičková trpí tehdy nevyléčitelnou tuberkulózou, a to byl pro pragmaticky smýšlejícího podnikatele důvod vztah ukončit. Když se to dozvěděl Štěpánek, rozzuřil se a okamžitě oznámil Baťovi odchod z firmy.

Byl z toho tehdy ve Zlíně veliký skandál. Rodina Babičkova, Baťa a Štěpánek patřili ke zlínské smetánce a vše se náležité propíralo. Nejen v zákulisních drbech, ale také u soudu.

Baťa musel vyplatit bývalému společníkovi 55 tisíc korun a rodině Marie Babičkové dalších 30 tisíc. Dohromady to tehdy byly obrovské peníze, celá šestina čistého jmění Baťovy firmy.

Úspěšný podnikatel i starosta

Od září 1907 si Štěpánek rozjel vlastní obuvnický podnik na Zarámí a v roce 1910 začal stavět velký výrobní areál za Dřevnicí na Cigánově. V dobách rozkvětu to byl vedle Baťovy továrny jeden z největších podniků ve městě.

Štěpánkova továrna na Cigánově. Foto: MZA/SOkA Zlín

Štěpánkova továrna na Cigánově. Foto: MZA/SOkA Zlín

 

Kromě podnikání se Štěpánek věnoval i veřejnému dění. Od roku 1908 byl starostou Zlína a už před Baťou prosazoval modernizaci města. Zasloužil se například o elektrifikaci Zlína a výstavbu zdejší elektrárny. V roce 1913 byl navíc zvolen poslancem moravského zemského sněmu.

V době první světové války v jeho továrně pracovalo až 600 dělníků. Měl i pobočku v Hostivaři a vlastnil řadu realit v Praze. Po válce ale věci dostaly jiný spád. Kvůli vítězství sociálních demokratů ve volbách musel v roce 1919 opustit i křeslo zlínského starosty. V roce 1923 se dokonce stal starostou jeho velký soupeř Baťa.

Díky investicím do činžovních domů v Praze se Štěpánek výrazně zadlužil a navíc jeho podnik nezvládal poválečnou krizi. V roce 1924 převzala továrnu banka a v roce 1927 ji koupil Baťa. Nějaký čas ji využíval, ale v roce 1935 nechal areál zbourat a o pět let později zde vzniklo fotbalové hřiště.

Toho už se ale František Štěpánek nedožil. Zemřel v dubnu 1934.