Stovky cyklistů vyrazí na trať Zlínské 50

Do kopců kolem Zlína vyrazí v neděli 1. října už podesáté stovky jezdců na trať populárního cyklistického závodu Zlínská 50. Závod navazuje na tradiční soutěž Okolo Zlína. Veškeré zázemí je situováno v centru města, na náměstí T. G. Masaryka.

bikevalacha2015_kobliha

Můžete se těšit na dvě trasy, a to na kratší méně náročnou na 20 kilometrů a delší hlavní na 50 kilometrů. „U obou tratí jsme kladli velký důraz na to, abychom jezdce provedli tím nejkrásnějším, co nabízí zlínské a luhačovické kopce. Čekají na vás krásné výhledy, hravé sjezdy i náročné stoupání,“ říká hlavní organizátor Ondřej Kobliha.

Závod je určený široké veřejnosti. Loni se jej zúčastnilo 402 jezdců. Podobný a snad ještě větší zájem očekávají pořadatelé i letos.

Loni jste uspořádali poprvé Zlínskou 50, jak ji hodnotíte?

Na závěr cyklistické sezony chceme vytvořit kvalitní a pohodový závod pro širokou veřejnost v centru krajského města. Ohromně nás potěšil zájem z řad amatérů a nadšených sportovců, někteří díky Zlínské 50 zažili svoji cyklistickou závodní premiéru. Velice si vážíme účasti českého reprezentanta Honzy Škarnitzla. Dvojnásobný olympionik a výborný světový závodník ještě koncem srpna bojoval na olympiádě v Riu, aby o měsíc později usiloval o prvenství na našem závodě. Moc nás potěšily kladné ohlasy a ty nás motivovaly neusnout na vavřínech a vylepšovat závod dále, aby byli všichni startující, doprovod i diváci spokojení a závod si užili.

Tradice závodu kolem Zlína už ale trvá déle…

Osm let se konal svého času populární závod Okolo Zlína, který byl součástí celorepublikového seriálu Cyklomaratontour. Závod po zlínských a luhačovických kopcích jsem jako závodník moc rád jezdil, měl jsem k němu jako domácí srdeční vztah. Předchozí pořadatel se rozhodl v pořádání nepokračovat a tak jsem spolu s kamarády začal pracovat na jeho obnovení a zachování velké cyklistiky ve Zlíně. Přepracovali jsme trasu, zařadili nové atraktivní pasáže, dali závodu novou tvář. Se vším jsme začali od píky. Rádi bychom zde vytvořili originální a kvalitní závod pro širokou veřejnost, který díky pozdějšímu termínu rádi vyhledají i profesionální závodníci. Nadšený amatér má pak jedinečnou příležitost stát na startu s hvězdami české cyklistiky a v cíli s nimi podebatovat. Jsme moc rádi, že naše myšlenky podporuje zasloužilá olympionička paní Dana Zátopková, která převzala nad závodem záštitu.

Můžete přiblížit tratě, na které se mohou jezdci vydat?

Po kladných ohlasech zachováváme vloni přepracovanou atraktivní padesátikilometrovou trasu průměrné náročnosti. Dvacetikilometrová trasa dozná malých změn z důvodu těžby dřeva, nově se pojede po trase rychlostní zkoušky Barum rally na Pindulu. Trasa je určená i pro větší děti a méně zdatné sportovce, kteří si netroufají na padesátikilometrovou trasu. Trasa opět provede tím nejkrásnějším, co nabízí zlínské a luhačovické kopce. Provede takzvanou Baťovou dálnicí, Jaroslavickými pasekami, Zeleným údolím v Želechovicích, lípskou vyhlídkou, komoneckými stezkami, zavítá k poutnímu kostelíku na Provodově, užijete si krásný sjezd po lyžařském svahu až do samého centra města.

Objeví se i letos nějaká zajímavá jména profesionálního cyklistického sportu?

I letos se můžeme těšit na závodníka světových parametrů, zlato přijede obhajovat reprezentant Martin Stošek, účast přislíbil i mistr Evropy Masters 2017 Adam Pilčík, v ženské kategorii dvojnásobná mistryně republiky Irena Berková

Už mnoho let roste obliba horských kol a v posledních letech i zájem o společné jízdy a závody, v podstatě už jde o masový fenomén. Čím si to vysvětlujete?

Kolo je přátelské a pohodové. Je sepětí s přírodou, volnost, svoboda. Pro mnohé i skvělá čistička hlavy od starostí. Sednete, kocháte se, nic neřešíte a ještě uděláte něco pro sebe. Na kolo nepotřebujete dalších deset kamarádů, abyste si zahráli. Můžete vyjet i sám, kdy chcete a kam chcete. Je to skvělé! Závody jsou pak další stupeň. Máte natrénováno, cítíte se dobře. Časem si najdete mezi cyklisty kamarády a s těmi se chcete poměřit.

Jak jste se vy osobně k cyklistice dostal a čím vás k sobě tento sport připoutal?

Díky závodu Drásal, který se jezdí okolo domku mých rodičů v Rajnochovicích. Chodíval jsem fandit, kolo mě uchvátilo. Byl jsem ve sportu spíše pracantem a tak se mi líbilo, že podle toho, jak natrénuji, tak se budu na závodech umísťovat. Cyklistika je tvrdý a férový sport. Dále pak i kvůli přírodě, kterou mám rád.

Jaké musí mít člověk předpoklady?

Jediné, co potřebujete, je mít kolo rád a být zdravý. Ostatní věci jsou druhořadé. Samozřejmě je příjemnější jezdit na kole za 50 tisíc než za 10 tisíc, ale finance vám zážitek nezajistí. Opakoval bych se, že kolo je časově úsporné, nevážete se na otevírací dobu sportovišť, spoluhráče…

Pokud vím, podílíte se i na jiných akcích, například ve Velkých Karlovicích. O které jde a můžete je nějak srovnat?

Spolu s Resortem Valachy pořádáme již třetí ročník Školy běžeckého lyžování, učíme techniku, poradíme s tréninkem, mazáním, lidé si mohou půjčit a otestovat špičkové běžkařské vybavení. Letos na jaře chystáme i kemp pro horské kola v podobně laděném duchu.

Jaké jsou podmínky pro cyklistiku ve Zlínském kraji? Co by se mohlo zlepšit?

Myslím, že hodně dobré! Pro silniční cyklistiku roste nespočet cyklostezek, vyznavači horské cyklistiky si v poslední době velmi oblíbili singltrackové ježdění v bike parcích, například Kyčerka, Zděchov, Semetín, Mysločovice. Nesmíme zapomenout i na naše krásné hřebenovky Hostýnských a Vizovických vrchů, Vsetínských vrchů, Javorníků a Chřibů.

Která místa máte osobně nejraději jako jezdec?

Moc rád jezdím na Komonec a Luhačovice. Při delších trasách rád zajedu na Hostýn, Tesák a Kohútku.

VZ0917_14-15_zl 50 Fr blaha 1

Zlínská 50

Neděle 1. října 2017, nám T. G. Masaryka ve Zlíně
Prezence v den závodu od 8:30 do 11:00
Start 12:00 trasa 50 km, 12:15 trasa 20 km
Trasa 50 km, 1390 m převýšení, časový limit 4,5 hodiny
Trasa 20 km, 590 m převýšení, časový limit 3,5 hodiny
Obě trasy vedou z 60 % po zpevněných lesních a polních cestách, 20 % v terénu a 20 % asfalt
Vyhlášení výsledků v 16:00
Přihlášky na místě v den startu za 500 Kč
Více na www.zlinska50.cz

Foto: František Blaha a Bike Valachy