Tipy na koupání v přírodě

Sezona koupání je tady. Až budete přemýšlet, kam vyjet za vodou, může vám pomoci několik tipů. Nechme teď ale stranou bazény a akvaparky. Spousta lidí raději než zamíří do přírodních nádrží. Které z nich vás mohou v bližším i vzdálenějším okolí našeho města zaujmout?

VZ0517_06_koupani sterkoviste

Štěrkoviště v Otrokovicích

Štěrkoviště je mezi Zlíňáky tradičně oblíbenou a vyhledávanou rekreační oblastí. V nejhlubším místě je dno 12 metrů pod hladinou, rozloha je 13 hektarů, jsou zde dvě dětská brouzdaliště 12 krát 10 metrů s malým tobogánem a skluzavkami, půjčovna vodních šlapadel, volejbal, minigolf, restaurační zařízení.

Luhačovická přehrada

Luhačovická přehrada má 13 hektarů, je zde půjčovna loďek a šlapadel, na břehu navíc malý akvapark Duha, sportovní areál, in-line stezka, dětská hřiště, cyklotrasa, rychlé občerstvení a restaurace v přilehlých hotelech.

Kurovický lom

Mimořádným zážitkem je koupání v krásném přírodním prostředí Kurovického lomu mezi Tlumačovem a Kurovicemi. Dříve bylo koupání v zatopeném lomu zakázáno, v současnosti je vstup do křišťálově čisté vody povolen. Vjezd autem k lomu je ovšem zakázán, musíte dojít z Tlumačova nebo Kurovic pěšky. A také se tu platí vstupné, které má regulovat nájezdy neukázněných návštěvníků. Lom je totiž chráněnou přírodní rezervací.

Dvůr Honětice

Přírodní biotop Dvůr Honětice v podhůří Chřibů nabízí čisté přírodní koupaliště bez chemie. Lem biotopu je z kamínkové dlažby, vstup do vody je pozvolný se zábradlím, najdete tu bufet, půjčovnu sportovních potřeb, prostor pro přebalování dětí, kemp pro stany i karavany.

Balaton v Novém Hrozenkově

Umělé jezero vzniklo v těžbou štěrkopísku na východním okraji Nového Hrozenkova směrem na Karolinku. Leží v údolí Vsetínské Bečvy a místní mu také říkají Balaton. Jeho rozloha je 230 krát 150 metrů a může se téměř vždy pochlubit namodralou skoro křišťálovou vodou. Nabízí písečné i travnaté pláže, možnosti občerstvení, šatny, sprchy a toalety, i hřiště na plážový volejbal a dětské hřiště. Skýtá také skokanský můstek, který adrenalinová nadšenci využívají ke skokům do vody na lyžích či kolech.

Pokud si chcete ověřit, jaká je čistota vody v některé z přírodních nádrží, najdete informace na webu Krajské hygienické stanice, která kvalitu vody pravidelně kontroluje. Více na www.khszlin.cz.

VZ0517_06_honetice