Vyšla kniha Století Miroslava Zikmunda

Je jen o málo mladší než Československo. I proto jeho životopis vydá na celou knihovnu. A díky obsáhlým cestopisům a zážitkům, které společně s Jiřím Hanzelkou prožil, má Miroslav Zikmund co vyprávět i dnes v bezmála 99 letech.

Životopisná kniha Století Miroslava Zikmunda přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět. Byl počat za Habsburků a narodil se pět měsíců po vzniku první republiky. Přežil druhou světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. StB ho označila „nebezpečnou osobou nejvyšší třídy nebezpečnosti“. Pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém, setkal se s prezidenty a seznámil se s Gagarinem i Hillarym. Dožil se návratu demokracie a kapitalismu.

Kniha, kterou z rozhovorů s Miroslavem Zikmundem napsali Petr Horký, Vladimír Kroc a Miroslav Náplava, přináší také dosud nezveřejněné informace ze života tohoto výjimečného cestovatele, které nezazněly ani ve stejnojmenném filmu. Text je doplněn bohatou obrazovou přílohou s množstvím unikátních fotografií. Vydejme se napříč dějinami a nechme si vyprávět příběh minulého století mužem, který jej zažil.
Kniha je určená jak těm, kteří teprve svět Miroslava Zikmunda objevují, tak i největším fanouškům nápaditých cestopisů slavné dvojice.

Veřejnosti knížku tvůrci poprvé představili ve Zlíně koncem listopadu. Tři roky po uvedení stejnojmenného filmu. „Práce na knížce začala hned po jeho dokončení, protože jsme si řekli, že je škoda nezpracovat všechno, co nám zbylo z rozhovorů a neuplatnit to,“ vysvětluje režisér Petr Horký.
Výpravná publikace obsahuje několik dosud nevydaných informací včetně úryvku prvního Zikmundova cestopisu.