Za porušení zákazu vstupu do lesů hrozí pokuta až 20 tisíc korun

Hejtman zpřísnil opatření, která mají zabránit šíření afrického moru prasat z divoce žijících zvířat do domácích chovů. Od středy 9. srpna platí zákaz vstupu do lesů, ale i na louky, pole i polní cesty na území infikovaném africkým morem prasat. Nevztahuje se na obydlí, příjezdové cesty a také na ZOO Lešná, která se nachází v nákazové zóně.

praseci mor zk -foto-jiri-balat

Oblast je ohraničená pachovými a elektrickými ohradníky a zahrnuje zhruba čtverec vymezený obcemi Lípa, Slušovice, Březová, Lukov, Fryšták a zlínskými čtvrtěmi Vršava, Zálešná, Příluky a Lužkovice. Úplný zákaz vstupu do oblasti platí pro všechny s výjimkou těch, kteří budou mít povolení – vlastníci pozemků, myslivci, lesní hospodáři, případně zemědělci. Zákaz vstupu bude platit do 29. srpna.

„Koncem měsíce srpna divočáci začínají migrovat do jiných oblastí za jinými potravinami. My je proto potřebujeme přirozeně zadržet v území tím, že se zde bude zakrmovat a postupně se budou odchytávat. Chceme vytvořit prostředí, aby se zvířata cítila naprosto bezpečně, nerušena člověkem a nepohybovala se jinam,“ zdůvodnil vyhlášení zákazu vstupu a lovu hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

„Dále jsme se dohodli, že mysliveckým sdružením nakoupíme chladicí boxy, kam se vejdou tři až čtyři kusy divočáků. Musí se tam navíc vejít i sud s vnitřnostmi. Toto opatření bude ale ještě prověřeno státní veterinární správou,“ upřesnil hejtman. Ta by mohla rozhodnout do konce tohoto týdne. Předpokládá se, že bude nakoupeno 67 chladicích boxů. Jejich hodnota je 6 až 7 milionů korun. „Kromě boxů nakoupíme i sklopná odchytová zařízení, která se budou umísťovat do zóny s nákazou, abychom mohli odchytnout co nejvíce prasat z tohoto území,“ pokračoval hejtman Čunek.

Zvýšena bude i kontrola dodržování zákazu vstupu a lovu. „Za překročení zákazu jsou vysoké pokuty a v tomto případě budu kontaktovat ředitele policie, aby zajistil kontrolu dodržování zákazu vstupu do označeného území,“ řekl hejtman. Za porušení zákazu vstupu může být udělena pokuta až do výše 20 tisíc korun.

Africký mor prasat byl v Česku poprvé objeven v červnu, kdy byl zjištěn u dvou uhynulých divočáků nalezených za plotem areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Virus je pro zvířata smrtelný, přenos na člověka ale vůbec nehrozí. Dokonce ani tehdy, když sní maso z nakažených zvířat. Člověk však může tuto chorobu rozšiřovat, například zavléct do chovu domácích zvířat na obuvi, oblečení či potravou. Virus se totiž mezi zvířaty šíří také prostřednictvím kontaminovaných potravin a například v sušeném nebo mraženém mase může přežít až půl roku. Proto se nesmí prasata krmit zbytky jídel.

 

praseci mor

Foto: Zlínský kraj / Jiří Balát