Zlín byl kolébkou českého designu

Proč se Zlín Design Week koná právě tady? Možná ani netušíte, že kolébkou českého designu byl Zlín. Pochopitelně to souviselo s aktivitami firmy Baťa, která si uvědomovala, jak je důležitá reklama pro prodejnost jejích výrobků. Proto byla v roce 1939 založena ve městě firemní Škola umění. Pod vedením renomovaných umělců měla formovat reklamní grafiky, malíře, sochaře. Jednou z nejvýraznější osobností školy byl pedagog a sochař Vincenc Makovský.

kovar

Na jeho tvorbu navázal Zdeněk Kovář, původní profesí baťovský nástrojář, který vstoupil do dějin tvarování strojů a nástrojů. Kromě toho je spoluautorem karoserie legendárního auta Tatra 603 nebo náklaďáku Tatra .

Další ikonou zlínského designu byla Libuše Niklová, která navrhovala proslulé hračky pro Fatru Napajedla.

Zásluhou Zdeňka Kováře byla v roce 1959 ve Zlíně založena katedra tvarování jako pobočka pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Tato katedra vychovala řadu zajímavých osobností designu, jako je například Luděk Pavézka nebo z mladší generace Radek Hegmon a David Karásek ze společnosti mmcité.

Od roku 2004 našli studenti designu útočiště na fakultě multimediálních komunikací, kde působí ateliér designu obuvi a oděvu, ale také design produktový.

Na tomto odkazu najdete kompletní program, další podrobnosti, zajímavosti či rozhovory na webu Zlin Design Weeku.