Zlínský hokej slaví padesát sezon v nejvyšší soutěži

Právě probíhající extraligový ročník 2017/2018 je pro zlínský hokej jubilejní padesátou sezonou v nejvyšší soutěži. Tento významný milník bude provázet výroční zápas Beranů s Plzní pátek 12. ledna, kdy hráči nastoupí od 17.20 v retro dresech. Jak se rodil postup ledního hokeje v Baťově městě do nejvyšší soutěže?

hokej zlin

Významným bodem v historii zlínského hokeje bylo vybudování vlastního zimního stadionu v sezoně 1957/1958. Po několika letech očekávání přišla konečně vlastní umělá ledová plocha. Největším úspěchem pro tehdejší tým Spartaku bylo vybojování titulu krajského přeborníka a postup do divize. V další sezoně začaly přípravy na novou soutěž pod novým názvem Tělovýchovná jednota Gottwaldov, když došlo ke sloučení Spartaku a Jiskry. Sezona byla zásadním obratem ve výkonnosti zlínského hokeje, neboť jako nováčkovi soutěže se týmu podařilo zvítězit v divizi a vítězstvím v předposledním kole si zajistilo postup do II. hokejové ligy.

Sezona 1959/1960 byla nejúspěšnější v rozvoji tehdejšího gottwaldovského hokeje. Mužstvo jako nováček II. hokejové ligy nakonec v této soutěži vyhrálo, když od prvního do posledního kola neopustilo vedoucí postavení. Ve 20 mistrovských zápasech dosáhlo celkem 31 bodů a skóre 106:57. Celkem čtrnáctkrát zvítězilo, třikrát hrálo nerozhodně a pouze třikrát bylo poraženo. Nejlepším střelcem mistrovské sezony byl Konečný s 18 góly před Matějů se 17 zásahy a Stuchlíkem se 14 brankami. Velkou zásluhu na úspěchu měli i diváci, kteří ve velkém počtu povzbuzovali své mužstvo i na venkovní stadiony. Nejvyšší soutěž vybojovali pod vedením trenéra Vítězslava Nováčka následující hráči: Baroš, Vyoral, Bezouška, Pavelka, Láryš, Heller, B. Kožela, Matějů, Stuchlík, Charous, Tlusták, Kozel, Karlík, Vaďura, Konečný, Bořuta, Mrlík a Belant.

Po doslova spanilé jízdě, která znamenala postup z krajského přeboru až mezi elitu do první celostátní ligy, nastala léta s mnoha propady, ale rovněž i s úspěšnými sezonami. Zlínští hokejisté slavně postoupili do nejvyšší soutěže, nicméně zaplatili v první sezoně 1960/1961 mezi elitou krutou nováčkovskou daň a skončili na posledním, dvanáctém místě. Mužstvo prošlo v premiérové sezoně mezi elitou tvrdým křestem. Utrpělo pět dvouciferných porážek a propadlo se po sezoně do nižší soutěže a dva roky se snažilo o postup zpět mezi elitu.

„Po vítězné sezoně a historickém postupu panovalo ve všech řadách zlínského hokeje obrovské nadšení. Hráčský kádr byl sice posílen, ale téměř nikdo z tohoto kolektivu neměl zkušenosti z prvoligového prostředí. Po impozantním postupu nás novináři a veřejnost nazývali výrazem Klabzubáci. Poznali jsme, že mimo fyzickou připravenost, odhodlání musíme disponovat herní kázní, taktikou vedení boje a dalšími hokejovými zbraněmi. Zkrátka celá sezona byla sbíráním zkušeností. V paměti mám nezapomenutelné zážitky jako například, když celý zimní stadion povzbuzoval tým od začátku až do konce utkání, i když na ukazateli skóre nebyl pro nás příznivý výsledek. Diváci přesto ocenili naše nevšední úsilí,“ vzpomíná Bohumil Kožela na první ligový ročník.

hokej zlin 2

Na snímku hokejisté tehdejší TJ Gottwaldov, kteří vybojovali historicky první postup do nejvyšší soutěže. V horní řadě zleva: Olivík (vedoucí mužstva), Mrlík, Charous, Tlusták, Heler, Stuchlík, Bezouška, Bořuta, Konečný, Kozel, Nováček (trenér) a Dufek (předseda klubu. V dolní řadě zleva: Vaďura, Karlík, Baroš, Matějů, Vyoral, Láryš, Pavelka a Belant. Na snímku chybí Bohumil Kožela.

Zdroj: www.hokej.zlin.cz